понеделник, 17 март 2014 г.

Приказка за глухарчето


Имало едно време един Южен вятър. О, как му се доспивало от топлото слънце! Вятърат обичал да си почива в сянката на голямо дърво в средата на една поляна. Той обичал да гледа цветята и да усеща аромата им. Една сутрин, вятърът отворил сънливи очи и видял красиво момиче в далечината.


Златната и коса блестяла като слънцето. Всяка сутрин той поглеждал към нея, и тя ставала все по-красива, и по-красива.


Но една сутрин той я потърсил с поглед, но не могъл да я намери. На нейно място стояла възрастна жена със сива коса.


Южният вятър си помисли, че сигурно Северния вятър е докоснал златното момиче с ледената си ръка.


Станало му толкова тъжно, че той въздъхнал силно ХУУУУУУУУУУ! .... И издухал косата на старицата! Неговото златно момиче изчезнало !
Времето минавало и един ден Южният вятър се върнал на любимата си поляна. За негова голяма радост и изненада, там имало много момичета със златна коса, и всички те кимахали към него за поздрав. Южният вятър се усмихнал . Най-сетне неговото златно момиче се било върнало.

неделя, 9 март 2014 г.

График на срещите на „Групата за игра“ за месец март

Гр. Казанлък 16.03.2014 год. /неделя/ от 11.00 часа

телефон за информация и записвания: 0898678160

Поради нарастващия интерес на родителите от Казанлък към валдорфските кукли, продължаваме с най-лесния вариант на шита кукла. Необходимите материали, които може да си носите или да закупите на място: около 20 кв. см. памучен плат с телесен цвят / ако имате бяла тениска, може да я боядисате предварително с чай от липа/; бяла вълна около 10 гр.; вълнени конци за коса или цветна вълна/ кафява, жълта, сива/; около 20 кв. см. плат за дрехата на куклата, всякакъв плат от стара дреха ще свърши работа, може да е едноцветен или пъстър, вълнен или памучен, каквото имате, това ще предаде уникалност на вашата кукла.



Гр. Стара Загора 23.03.2014 год./неделя/ от 11.00 часа

телефон за информация и записвания: 0889699058

Този път ще правим нещо любимо за децата - хляб. „Печенето на хляб с децата е идеалният начин за стимулиране на всички сетива. Мирисът на мая/квас и печащият се хляб, теглото и текстура на топките от тесто, по време на месенето и оформянето, и разбира се, вкусът на хляба, стимулира всички деца да се чувстват напълно ангажирани в процеса.“ /Печене на хляб с децата във валдорфското образование/. Моля родителите да носят на децата си престилки или резервни дрехи, в случай, че се изцапат.

неделя, 2 март 2014 г.

„Група за игра“ през месец февруари

Заниманията през този месец бяха посветени на приближаващия празник на „Баба Марта“. Изработвахме мартеници чрез плъстене на вълна и тъй като сме в последните седмици на зимата, това все още личеше и от приказката, която разказвахме за „Зайчето и моркова“.
 









вторник, 25 февруари 2014 г.

"Зайчето и моркова"



Поля и планини били покрити с дебел сняг. Зайчето нямало нищо за ядене и решило да излезе да си потърси храна. Обикаляло, обикаляло и най-накрая намерило два моркова. То изяло единия морков и си казало „Толкова силно вали сняг, сигурно и магаренцето няма нищо за ядене. Ще му занеса другия морков.“
Зайчето веднага тръгнало към къщата на магаренцето, но когато отишло там магаренцето го нямало. Зайчето оставило моркова и си тръгнало с подскоци.
Магаренцето също било отишло да търси храна. Било намерило няколко картофа и си тръгнало доволно към къщи. Когато отворило вратата видяло моркова. „Как ли е попаднал тук този морков“-зачудило се магаренцето. Тогава то изяло картофите и си казало: „Толкова силно вали сняг и е така студено, аз вече се нахраних, но сигурно агънцето няма нищо за ядене, ще му занеса този морков.“
Магаренцето занесло моркова в къщата на агънцето, но и то не било там. Магаренцето го оставило внимателно и си тръгнало.
Агнето също било излязло да търси храна. То намерило една зелка и вървяло доволно към къщи. Когато отворило вратата видяло моркова: „Как ли е попаднал тук този морков“ – зачудило се агънцето. Тогава то изяло зелката и си казало „Толкова силно вали сняг и е така студено, аз вече се нахраних, но сигурно сърнето няма нищо за ядене, ще му занеса този морков.“
Агънцето взело моркова и го занесло в къщата на сърнето. Къщата обаче била празна. Агънцето оставило моркова внимателно и си тръгнало бързо. Сърнето също било излязло да си търси храна. Било намерило зелени листа и си тръгнало доволно. Когато отворило вратата, видяло моркова. „Как ли е попаднал тук този морков“-зачудило се сърнето. Тогава то изяло зелените листа и си казало: „Толкова силно вали сняг и е така студено, аз вече се нахраних, но сигурно зайчето няма нищо за ядене, ще му занеса хубавия морков.“
Сърнето тръгнало веднага към къщичката на зайчето. Зайчето било сито и спяло в леглото си. Сърнето не искало да го буди и за това търкулнало моркова вътре и си тръгнало. Когато зайчето се събудило, си потъркало очите учудено и си казало: „Сигурно някой добър приятел ми е донесъл морков.“ Тогава то изяло моркова, който се оказал много, много вкусен…

Превод от немски: Виолета Данчева

понеделник, 10 февруари 2014 г.

График за срещите на „Групата за игра“ – месец февруари


гр. Стара Загора 15.02.2014 год./събота/ от 11.00 часа

телефон за информация и записвания: 0889 699 058



гр. Казанлък 23.02.2014 год./неделя/ от 11.00 часа

телефон за информация и записвания: 0898678160


Творческите занимания и на двете срещи, ще са посветени на подготовката за „Баба Марта“.

сряда, 5 февруари 2014 г.

Първа среща с родители и деца в Казанлък - 01.02.2014

Вече споменахме, че представители на „Сдружение за валдорфска детска градина и училище – Стара Загора“ бяхме поканени от група родители в гр. Казанлък, да провеждаме занимания там, с цел популяризиране на валдорфската педагогика.

Благодарим както за поканата, за гостоприемството, а също и за големия интерес на присъстващите.

Всички се чувствахме много уютно, както от топлото посрещане на домакините, така и от срещата и разговорите с родители, със сроден подход в отглеждането на децата си. Моделирахме с восък, учихме се да правим кукли от вълна и слушахме приказка…
Всички онези, които не успяха да дойдат, както и всеки, който има интерес към валдорфската педагогика, ще очакваме на следващата ни среща в Казанлък на 23.02.2014 год. от 11.00 часа, когато ще правим мартеници.

За повече информация и записвания, моля обаждайте се на: 0898678160






вторник, 28 януари 2014 г.

„Група за игра“ - 25.01.2014 год. - валдорфски рожден ден



Нашата група се оформя като общност, която изживява заедно не само делниците, но и празниците.
Невероятно удоволствие е да можем да споделим най-съкровените си вълнения с приятели, с които сме заедно не по някаква случайност, а защото сме съмишленици в желанието си децата ни да имат по-добро бъдеще, по отношение на образованието и възпитанието.

Тази седмица имахме рожденик в групата и нямаше как това да не е тема на цялата ни среща.
След времето за игри в кръг, разказахме традиционната приказка за рожден ден, която се разказва във вадорфските детски градини.
Рожденика с корона на главата, слушаше седнал на специално отреденото му място. Въпреки, че приказката е за всички деца, тя сякаш е само за него, тъй като разказва за неговото раждане…

"Имало едно време едно малко момченце, което живеело с ангелите на небето и било много щастливо там. То гледало красиви гледки, слушало хубава музика, и усещало, че принадлежи на това място. Но един ден облаците се разделили в небето и момчето видяло зеленината на земята долу с всички хора, които щастливо играело и работело и изведнъж то закопняло да отиде там и да види какво е това място.







„Вечерта момчето заспало. Сънувало, че среща мъж и жена, които протягат ръце към него и го канят да дойде, за да бъде тяхно дете.“


„Тази нощ детето заспало, и когато минали десет лунни месеца, изведнъж то видяло, че се намира в малка лодка. И след това, красива дъга, подобна на мост се протегнала от небето към земята, лодката се плъзнала по нея и момчето като малко бебе се озовало в ръцете на майка си и баща си, които го очаквали. Те го гледали с благоговение и огромна любов, и били много щастливи и благодарни, че ги е избрало.“





След приказката дойде ред и на тортата и паленето на свещичките, като с паленето на всяка свещичка, учителката изброяваше постиженията на рожденика за съответната година…



Подаръците, които получи бяха това, което беше направило впечатление на децата от групата при разходките в парка: красиви шишарки, камъчета, ръчно направени картички…



Ресурси: